Czy wiesz jak ograniczyć ryzyko wystąpienia bólów mięśniowo-stawowych?

Ważnym aspektem leczenia chorób narządów ruchu jest ruch. Właściwe ćwiczenia pomogą usprawnić chorego. Ruch zmniejsza sztywność mięśni, pobudza organizm do naturalnych form samoobrony, poprawia ukrwienie tkanek. Dzięki prostym ćwiczeniom można ograniczyć ryzyko wystąpienia bólów mięśniowo-stawowych.
/ 11.12.2010 20:22

Podnoszenie przedmiotu nogami – siedząc na brzegu krzesła chwyć stopami lekki przedmiot i przenoś go z prawej strony na lewą. (Ćwiczenie uaktywnia niemal wszystkie partie mięśni – ramion, klatki piersiowej, brzucha, nóg).

Przeciąganie – jeśli musisz siedzieć dłużej niż godzinę przy biurku, pamiętaj o tym, aby od czasu do czasu wstać i przeciągnąć się dokładnie napinając po kolei wszystkie partie mięśni.

Skręty tułowia – stań prosto, ściągnij łopatki. Nie ruszając stóp z miejsca, wykonuj pogłębiane zwroty w prawo i lewo. (Ćwiczenie doskonale działa na kręgosłup, zwłaszcza po jego długotrwałym obciążeniu).

Kolano do klatki piersiowej – stojąc na jednej nodze, oburącz podciągaj kolano drugiej nogi do klatki piersiowej. Dla ułatwienia możesz wykonywać ćwiczenie opierając się o ścianę. (Ćwiczenie rozciąga mięśnie pośladkowe, stabilizuje lędźwiowy odcinek kręgosłupa, wzmacnia mięśnie ramion).

Rowerek – połóż się na plecach wspierając się na łokciach. Unieś nieco nogi i kręć nimi w powietrzu tak, jak podczas jazdy na rowerze. (Ćwiczenie uruchamia mięśnie brzucha i nóg).

Unoszenie bioder – leżąc na wznak, oprzyj stopy na podłodze i unoś biodra. (Ćwiczenie na lędźwiowy odcinek kręgosłupa).

Krzesełko w parze – opierając się wzajemnie plecami należy wykonać wspólny przysiad. Chwilę wytrzymać w przysiadzie. (Ćwiczenie wymaga statycznego napięcia mięśni brzucha i mięśnia czterogłowego ud).

Skrętoskłony w parze – stojąc naprzeciw siebie kładziemy ręce na barkach partnera i robimy głęboki skłon. W tej pozycji wykonujemy skręt tułowia. (Ćwiczenie rozciąga odcinek lędźwiowy kręgosłupa, aktywizuje mięśnie barkowe i mięśnie klatki piersiowej).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!