Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 5  

Jak bezpiecznie wykonywać ćwiczenia na kręgosłup?

Dobre ćwiczenie kręgosłupa to ćwiczenie bezpieczne. W doborze i sposobie wykonywania ćwiczeń zawsze należy uwzględnić naszą sprawność fizyczną, ogólny stan zdrowia oraz choroby kręgosłupa. Jakie zasady powinniśmy przestrzegać przy wykonywaniu ćwiczeń kręgosłupa?

Technika Alexandra pomoże Ci skorygować wady postawy / fot. Fotolia.pl

Ćwiczenia kręgosłupa nie mogą przynosic bólu. Każdy ból utrzymujący się dłużej niż dwa dni wymaga konsultacji lekarza lub rehabilitanta./ fotolia.pl

1. Ćwicz bez bólu

Celem ćwiczeń, poza przywróceniem kręgosłupowi pełnej ruchomości i sprawności, jest zmniejszenie lub zlikwidowanie odczuwanych dolegliwości. Nie może więc być mowy o nasilaniu się bólu w wyniku gimnastyki.

Każdy ruch powinno się wykonywać tylko do granicy bólu, jeżeli w ogóle pojawi się on w trakcie ćwiczenia. Nie wolno przekraczać tej granicy. Można też, jeśli konkretne ćwiczenie sprawia ból, chwilowo pominąć je i powrócić do niego za jakiś czas, gdy wykonaniu ćwiczenia ból nie będzie już towarzyszyć.

Jeśli ćwiczenia będą korzystnie oddziaływać na kręgosłup, należy w ich wyniku oczekiwać tak zwanej centralizacji bólu. Jest to zjawisko pozwalające samemu choremu ocenić, czy zachodzące w kręgosłupie procesy prowadzą do poprawy, czy pogorszenia stanu zdrowia. Tym samym jesteśmy w stanie sam ocenić, czy wykonywane ćwiczenia oddziaływują korzystnie, czy też nam szkodzą.

O centralizacji bólu mówi się wtedy, gdy odczuwany w kończynie ból przemieszcza się z miejsc oddalonych od kręgosłupa wyżej, przybliżając się do kręgosłupa (np. z palców u stóp do łydki, kolana i dalej). O centralizacji bólu mówimy także, gdy odczuwany w okolicy lędźwiowo-krzyżowej ból ulega zmniejszeniu, a efekty te utrzymują się mimo upływu czasu aż do całkowitego wyeliminowania dolegliwości. Zjawisko to wiąże się ściśle z poprawą stanu chorobowego i świadczy o przebiegającym procesie naprawczym i zdrowieniu.

Zobacz też: Jak uniknąć bólu kręgosłupa?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak wykonać jogiczne powitanie słońca?

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 2
dodano: 13:20 2015-09-18 przez: ~kaja (93.174.*.*)
Jest to odpowiedni sposob zeby pozbyc sie takiego bolu http://www.lepszylek.pl/czytelnia/artykul/750,vitafon-skuteczne-leczenie-bolu-stawow-i-kregoslupa-terapia-medyczna-we-wlasnym-domu-
dodano: 09:45 2012-11-11 przez: ~monika (77.254.*.*)
u mnie na ból kręgosłupa nie pomagało nic! kompletnie, a ból był niesamowity, próbowałam masaży, kosmodisców itp. w końcu trafiłam na rezonator biofotonowy i to był dobry wybór, po kilku tygodniach ból osłabł a po 2 miesiącach prawie wcale go nie czuję, oby tak dalej!!
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter