Jak leczyć wrodzoną łamliwość kości?

Temblak zalecany jest do stosowania w przypadkach zwichnięć i złamań, gdy konieczne jest unieruchomienie danej kończyny/fot. Fotolia fot. Fotolia
Leczenie wrodzonej łamliwości kości może znacznie usprawnić lub wręcz znormalizować życie osoby chorej. Aby tak było, konieczna jest sumienna praca, chęć do działania i oparcie ze strony otoczenia pacjenta, chorego na wrodzoną łamliwość kości.
/ 25.08.2011 14:42
Temblak zalecany jest do stosowania w przypadkach zwichnięć i złamań, gdy konieczne jest unieruchomienie danej kończyny/fot. Fotolia fot. Fotolia

Rehabilitacja we wrodzonej łamliwości kości

Nie przez przypadek jest wymieniana na pierwszym miejscu jako metoda leczenia wrodzonej łamliwości kości. Różnorodne ćwiczenia usprawniające, poprawiające siłę mięśni, korygujące postawę, pomagające ukształtować prawidłowe nawyki układu ruchowo-motorycznego, to podstawa dobrze prowadzonego leczenia. Stosowane są ćwiczenia w odciążeniu, które z czasem zamieniane są na ćwiczenia w obciążeniu, zgodnie ze stopniem zaawansowania sprawności pacjenta. Używane są także przyrządy pomocnicze – stepery, rowery stacjonarne, wiosła, itp. Dobrą i lubianą formą rehabilitacji we wrodzonej łamliwości kości są ćwiczenia w wodzie, wspomagające pracę mięśni oraz odciążające kości i stawy, a także hydromasaże. Ponadto należy wspomnieć o ważnej roli masaży. Dla najmłodszych dzieci ważna jest nauka podstaw ruchu – zachowania równowagi, chodu, itd. Nie można ich zaniedbać, aby nie opóźniać rozwoju małego pacjenta.

Sprawdź: Czy twoje dziecko ma wrodzoną łamliwość kości?

Leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne we wrodzonej łamliwości kości jest współcześnie oparte przede wszystkim na bisfosfonianach. Są to leki, które wiążąc się w kościach, poprawiają ich mineralizację oraz hamują działanie komórek kościogubnych (osteoklastów). Podawane są w różnych schematach, np. przez 3 kolejne dni dożylnie, w szpitalu, co 3-4 miesiące. Rzadko występujące działania niepożądane obejmują głównie stany podgorączkowe i poczucie przeziębienia. Leki te są stosowane także w osteoporozie.

Leczenie chirurgiczne

Może znacznie usprawnić i ułatwić życie pacjenta z wrodzoną łamliwością kości. Stosowane są metalowe druty, szpilki, pręty, mające stanowić podporę dla wadliwie budowanych kości. Udogodnieniem dla chorujących dzieci są pręty teleskopowe, wzrastające wraz z rozwojem małego pacjenta. Zastosowanie tego typu urządzenia zmniejsza częstość operacji, choć może się wiązać z większą liczbą powikłań.

Polecamy: Jakie są najczęstsze złamania w osteoporozie?

Leczenie wrodzonej łamliwości kości dziś i jutro

Wiele nadziei na skuteczne leczenie wrodzonej łamliwości kości jest wiązanych z terapią komórkami macierzystymi. Są to niskozróżnicowane komórki, które można izolować z krwi ludzkiej, mające potencjał do zróżnicowania w różne, dojrzałe komórki budujące tkanki. Mogą więc różnicować się w kierunku komórek budujących kości (osteoblasty). Obecnie trwają badania nad tym sposobem terapii, osiągane są także zadowalające wyniki. Co więcej dokonano także podania zdrowych komórek macierzystych do krwi dziecka w łonie matki, co znacznie poprawiło stopień mineralizacji kości.

Pewnym rozwinięciem metody podawania komórek macierzystych jest terapia genowa, w ramach której  wadliwy gen kolagenu jest zamieniany na gen działający prawidłowo. Badania trwają, a metoda wydaje się bardzo obiecująca.

Trudno jednoznacznie określić, kiedy metody te będą powszechnie stosowane, niemniej zapewne stanie się to wciągu najbliższych lat.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA