Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Jak przebiega rehabilitacja kręgosłupa szyjnego?

Zobacz artykuły na temat:szyjakościstawyrehabilitacjabóle stawówbóle kości
Najtrudniejszy w rehabilitacji jest kręgosłup szyjny. Szczególnie wrażliwy na urazy i na ból, wymaga specjalnej troski rehabilitacyjnej. Sprawdź, co jest ważne w terapii odcinka szyjnego kręgosłupa.

Mieć głowę na karku

Odcinek szyjny kręgosłupa to ten najwyższy – łączący głowę z resztą ciała. Charakteryzuje się dużą ruchomością i spełnia niezwykle ważną funkcję. To właśnie w tym miejscu znajdują się najważniejsze ośrodki zawiadujące ruchem całego ciała. Ból odcinka szyjnego nie jest ani przyjemny ani bezpieczny dla organizmu – zwykle objawia się w tylnej części, promieniuje w dół kręgosłupa lub w kierunku ramienia.

Ważne, na czym śpimy

Najbardziej prozaiczną przyczyną bólu szyjnego odcinka kręgosłupa jest złe ułożenie głowy w trakcie snu. Kiedy śpimy, nie kontrolujemy pozycji swojego ciała. Często też śpimy na złych poduszkach. Najbardziej wygodną dla kręgosłupa szyjnego pozycją do spania jest pozycja na wznak lub na boku z podparciem (w formie ręki lub drugiej poduszki). W trakcie rehabilitacji zalecane jest stosowanie specjalnych poduszek ortopedycznych, skonstruowanych z elastycznej i łatwej do utrzymania w czystości gąbki. Ma ona specjalne wyżłobienia, które naśladują fizjologiczną pozycję kręgosłupa szyjnego.

Zobacz też: Co musisz wiedzieć zanim pójdziesz na rehabilitację?

Metoda „siłowa”

Jednym z ważniejszych elementów rehabilitacji jest uciskanie i masaż odcinka szyjnego kręgosłupa. Nie należy wykonywać go samodzielnie, ale powierzyć się w ręce wykwalifikowanego personelu medycznego. Początkowo może być to bolesne – siła ucisku bowiem musi być większa niż siła mięśni podtrzymujących kręgosłup oraz większa niż siła grawitacji, która oddziałuje na kręgosłup przez całe życie.

Ruch, ruch i jeszcze raz ruch!

Kręgosłup szyjny musi stale być w ruchu. Wstępem do ruchu jest masaż rehabilitanta. Kolejnym etapem jest wykonywanie konkretnych ćwiczeń, które poruszą mięśnie przykręgosłupowe, pobudzą przepływ krwi w naczyniach, zwiększą zdolności regeneracyjne tkanek. Mięśnie przy kręgach szyjnych (jeśli zanikły lub znacznie zmniejszyła się ich masa) muszą z powrotem same się odbudować. Najlepszy efekt w odbudowie mięśni uzyskuje się poprzez ćwiczenia ruchowe i nie zastąpi tego żadna operacja.

Cierpliwość jest najważniejsza

Trzeba pamiętać, że rehabilitacja szyjnego odcinka kręgosłupa to proces mozolny i długi – efekty nie są widoczne od razu, a terapia może trwać nie miesiącami, ale latami. Czasami ból może być tak silny, że powoduje zawroty i bóle głowy. Może także zaistnieć konieczność noszenia przez jakiś czas kołnierza ortopedycznego. Wynagrodzić to może jedynie efekt – sprawny kręgosłup szyjny i mięśnie obręczy barkowej (czyli ramion i rąk, które są z kręgosłupem szyjnym ściśle połączone).

Polecamy: Jak wygląda rehabilitacja kręgosłupa u kobiety ciężarnej?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 9
dodano: 20:45 2016-02-15 przez: ~alius-med najlepsza rehab. (31.182.*.*)
takze zapraszam pacjentów z Andrespol Tuszyn Rzgów brójce wola rakowa na nfz www.alius-med.pl
dodano: 20:43 2016-02-15 przez: ~jaroslaw owidzki (31.182.*.*)
polecam ALIUS-MED DOBRY REHABILITANT NAJLEPSZA REHABILITACJA DLA pacjentów z Łódź Tuszyn na nfz i kinesiotaping www.alius-med.pl
dodano: 21:07 2014-12-11 przez: ~Gabinet Masażu (93.105.*.*)
Polecam Gabinet Masażu w Kielcach, przy ul. Warszawskiej, na osiedlu Uroczysko obok sklepu Carefour Naprawdę warto. http://studiokosmetyki.org
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter