Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Jak przebiega rehabilitacja kręgosłupa szyjnego?

Zobacz artykuły na temat:szyjakościstawyrehabilitacjabóle stawówbóle kości
Najtrudniejszy w rehabilitacji jest kręgosłup szyjny. Szczególnie wrażliwy na urazy i na ból, wymaga specjalnej troski rehabilitacyjnej. Sprawdź, co jest ważne w terapii odcinka szyjnego kręgosłupa.

Mieć głowę na karku

Odcinek szyjny kręgosłupa to ten najwyższy – łączący głowę z resztą ciała. Charakteryzuje się dużą ruchomością i spełnia niezwykle ważną funkcję. To właśnie w tym miejscu znajdują się najważniejsze ośrodki zawiadujące ruchem całego ciała. Ból odcinka szyjnego nie jest ani przyjemny ani bezpieczny dla organizmu – zwykle objawia się w tylnej części, promieniuje w dół kręgosłupa lub w kierunku ramienia.

Ważne, na czym śpimy

Najbardziej prozaiczną przyczyną bólu szyjnego odcinka kręgosłupa jest złe ułożenie głowy w trakcie snu. Kiedy śpimy, nie kontrolujemy pozycji swojego ciała. Często też śpimy na złych poduszkach. Najbardziej wygodną dla kręgosłupa szyjnego pozycją do spania jest pozycja na wznak lub na boku z podparciem (w formie ręki lub drugiej poduszki). W trakcie rehabilitacji zalecane jest stosowanie specjalnych poduszek ortopedycznych, skonstruowanych z elastycznej i łatwej do utrzymania w czystości gąbki. Ma ona specjalne wyżłobienia, które naśladują fizjologiczną pozycję kręgosłupa szyjnego.

Zobacz też: Co musisz wiedzieć zanim pójdziesz na rehabilitację?

Metoda „siłowa”

Jednym z ważniejszych elementów rehabilitacji jest uciskanie i masaż odcinka szyjnego kręgosłupa. Nie należy wykonywać go samodzielnie, ale powierzyć się w ręce wykwalifikowanego personelu medycznego. Początkowo może być to bolesne – siła ucisku bowiem musi być większa niż siła mięśni podtrzymujących kręgosłup oraz większa niż siła grawitacji, która oddziałuje na kręgosłup przez całe życie.

Ruch, ruch i jeszcze raz ruch!

Kręgosłup szyjny musi stale być w ruchu. Wstępem do ruchu jest masaż rehabilitanta. Kolejnym etapem jest wykonywanie konkretnych ćwiczeń, które poruszą mięśnie przykręgosłupowe, pobudzą przepływ krwi w naczyniach, zwiększą zdolności regeneracyjne tkanek. Mięśnie przy kręgach szyjnych (jeśli zanikły lub znacznie zmniejszyła się ich masa) muszą z powrotem same się odbudować. Najlepszy efekt w odbudowie mięśni uzyskuje się poprzez ćwiczenia ruchowe i nie zastąpi tego żadna operacja.

Cierpliwość jest najważniejsza

Trzeba pamiętać, że rehabilitacja szyjnego odcinka kręgosłupa to proces mozolny i długi – efekty nie są widoczne od razu, a terapia może trwać nie miesiącami, ale latami. Czasami ból może być tak silny, że powoduje zawroty i bóle głowy. Może także zaistnieć konieczność noszenia przez jakiś czas kołnierza ortopedycznego. Wynagrodzić to może jedynie efekt – sprawny kręgosłup szyjny i mięśnie obręczy barkowej (czyli ramion i rąk, które są z kręgosłupem szyjnym ściśle połączone).

Polecamy: Jak wygląda rehabilitacja kręgosłupa u kobiety ciężarnej?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 7
dodano: 21:07 2014-12-11 przez: ~Gabinet Masażu (93.105.*.*)
Polecam Gabinet Masażu w Kielcach, przy ul. Warszawskiej, na osiedlu Uroczysko obok sklepu Carefour Naprawdę warto. http://studiokosmetyki.org
dodano: 21:35 2014-07-19 przez: ~Mariusz (83.9.*.*)
Polecam szpital rehabilitacyjny w GÓROWIE IŁAWECKIM tam stawiają na nogi a do ortopedy do dok.TOMASZA NIEDZWIECKIEGO w OLSZTYNIE ,Chodzę nie jeżdżę na wózku TO SĄ SPECE.Groziło mi kilka niepotrzebnych operacji. na rwy kloszowe akupunktura i samemu w domu ćwiczyć nie poddawać się
dodano: 13:00 2013-09-20 przez: ~zygzakowata (83.10.*.*)
największą inwestycją by przestało bolec była zmiana poduszki i zmuszenie się by nie zwijać się w zygzak jak śpie. Nie bylo łatwo ale trochę podziałało. W dzień gdy siedziałam w biurze plecy i tak bolaly więc postawiłam na rehabilitacje. Trafiłam chyba dobrze bo pomogło i odpukać nic nie boli. Ja trafiłam do gabinetu rehafit we Wrocławiu przypadkiem. Znalazłam w necie. Polecili mi tam terapie MTD McKenzie. O wszystko dokładnie wypytali, powiedzieli też w jakiej pozycji najlepiej spać, jak siedzieć i jak trzymac dobra postawę, żeby nie bolało nic itp. Pełna profeska. Bardzo fajni ludzie.
Zamów darmowy newsletter