Ćwiczenia na bolący bark

Kobiety lubią silnych, opiekuńcych mężczyzn/ fot. Shutterstock
Ból barku jest częstą dolegliwością, towarzyszącą wielu chorobom atakującym duże stawy. Odpowiednie ćwiczenia mogą zmniejszyć a nawet zniwelować ból barku oraz poprawić sprawność i ruchomość w stawie. Ćwiczyć trzeba jednak codziennie. Jakie ćwiczenia wykonywać w zespole bolesnego barku?
/ 20.10.2010 17:00
Kobiety lubią silnych, opiekuńcych mężczyzn/ fot. Shutterstock

Nie trzeba robić wiele. Codzienna gimnastyka pomaga zachować ogólną sprawność i wzmacnia mięśnie. Ważne jest właściwe wykonywanie ćwiczeń, dopasowanie ich do sprawności i wydolności organizmu. Obciążenia powinny być stopniowane powoli. Więcej nie znaczy lepiej! Ilość ćwiczeń i ich powtórzeń zwiększaj stopniowo. Na początek rozgrzewka, później właściwe ćwiczenia, na koniec zmniejszanie intensywności wysiłku, a więc ćwiczenia rozciągające i oddechowe.

Warto pamiętać o higienie codziennego ruchu. Stawy nie lubią nagłych ruchów, szczególnie z dużym obciążeniem. Szybkie, nagłe podniesienie czegoś ciężkiego z podłogi nad głowę (na przykład uniesienie plecaka czy walizki ponad głowę na półkę w pociągu) szkodzi barkom. Jeśli w ciągu dnia konieczne jest wykonywanie długotrwałych ruchów z ramionami uniesionymi ponad głowę, wskazane jest robienie co jakiś czas przerw, opuszczanie rąk i ich rozluźnianie, a nawet zrobienie kilku rozciągających ćwiczeń. Dobrym pomysłem będzie rozgrzewka przed myciem okien czy malowaniem ścian.

Zobacz też: Zespół bolesnego barku

Ćwiczenie 1

Stań wyprostowany przed ścianą, odsuń się na odległość wyprostowanej ręki. Oprzyj kończynę górną dłonią o ścianę, jeśli to lewa ręka palce skieruj w lewo, jeśli prawa w prawo. Utrzymując rękę wyprostowaną w łokciu skręć się w przeciwną stronę niż ręka oparta o ścianę, aż poczujesz że biceps ulega rozciąganiu. Utrzymaj tą pozycję przez ok 15 sekund. Ćwiczenie wykonaj dwa razy w każdą stronę.

Ćwiczenie 2

Stań w drzwiach. Oprzyj ręce po obu stronach na futrynie, nieco powyżej głowy. Powoli pochylaj się do przodu, aż do uczucia rozciągania. Wytrzymaj w tej pozycji 20 sekund. Ćwiczenie powtórz 3 razy.

Ćwiczenie 3

„Wzruszanie ramionami” – Stań wyprostowany. Trzymając ręce wzdłuż ciała, powoli unieś barki, zatrzymaj się w tej pozycji przez kilka sekund. Powoli ściągnij łopatki, barki poruszają się w tył. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund. Powoli opuszczaj ramiona i wróć do pozycji wyjściowej. Odpocznij i powtórz ćwiczenie raz jeszcze.

Polecamy: Jakie ćwiczenia wykonywać po złamaniu obojczyka?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA